By bamse1
Excelent review-ul, m-a convins sa iau samsung 43ku6072, felicitari!
Am insa o alta problema si poate gasesc aici un sfat avizat - cu multumiri anticipate pentru ajutor.
Am cuplat TV-ul la un soundbar tot samsung atat prin cablu optic, cat si prin HDMI ARC si am observat ca orice continut audio redat de pe posturile TV (muzica, filme, etc.) se aude muuult mai incet decat orice continut redat de pe telefon prin soundbar via bluetooth.
Am tot cautat pe net si se pare ca multi au aceeasi problema - posturile TV redate via cablu optic / HDMI se aud mult mai incet decat continutul de pe youtube redat via buletooth. Nu stiu ce televizor cauti, insa ar trebui sa vezi aceasta promotie. Seria UJ634V de la LG
La mine TV-ul este conectat direct la soudbar, nu am receiver (folosesc card CI+).
Se aude la fel de slab indiferent ca folosesc HDMI sau cablu optic - ar putea fi din cauza cablului HDMI pe care il am (vechi de cativa ani, nu are certificare 4K / DTS cum am vazut ca au cablurile scumpe de pe piata).
Daca aveti cumva o solutie in acest sens v-as fi recunoscator!
By dan
Salut
ai incercat si o conexiune prin convertor audio digital la analog? Poate da un output mai mare la semnal. Daca zici ca se aude la fel prin HDMI sau optic este clar ca soundbarul interpreteaza inputul la un anumit volum prin aceste intrari.
Poate ai intrare auxiliara si nu te deranjeaza un mic THD (distorsiune minima). Cel putin sa ai rezultat asemanator.
Te-ar putea interesa și o mașină de spălat rufe: Review Arctic EF6100A+ Pret pareri

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By dan
Salut din nou
conexiunea este simpla: cablu toslink (optic) intre televizor si convertor, cablu RCA la ambele capete intre convertor si soundbar. Convertorul (adaptorul) il gasesti pe google (sa nu facem reclama).
Intrebarea este ce intrari mai ai la soundbar? Din cate vad mai sus nu ai zis exact modelul.
Noi modele de la Arctic. Masini de spalat rufe: Review Arctic AFD7201A+++ si AFD7001A+++ Pret pareri

By bamse1
Modelul soundbarului meu este Samsung HW-J450 si din ce am vazut singurele conexiuni disponibile la soundbar sunt HDMI, optical si AUX.
In prima faza m-am gandit sa schimb cablul HDMI actual (nu stiu cat de bun / rapid e, insa are cativa ani buni) cu unul certificat 4K / DTS, insa apoi am vazut ca si la conexiunea optical se aude la fel ca in cazul conexiunii HDMI (adica de cca. 2 ori mai incet decat in cazul unei conexiuni bluetooth cu semnal dat din telefon de pe youtube) - crezi ca ar putea influenta substantial tipul cablului HDMI volumul sunetului la conexiunea dintre TV si soundbar? Poate nu știai, dar televizoarele cu Android au o cotă de piață tot mai mare. Uite o ofertă bună, la care am primit și tastatură cadou!
By dan
Nu cred ca influenteaza. Ai putea folosi combinatia cu adaptor optic la analog si intrarea auxiliara. Se pare ca pe digital are o 'decimare' de volum.
Suporta update? Are USB?
Te-ar putea interesa și o mașină de spălat rufe: Review Arctic EF6100A+ Pret pareri

By bamse1
Are usb deci cred ca suporta update, problema este ca nu am gasit pe net modalitatea in care verific ce versiune de firmware am instalata acum, pentru ca nu as vrea sa umblu la firmware daca nu e necesar iar pe site-ul samsung am gasit o singura versiune de firmware din decembrie 2015 si e foarte posibil ca soundbarul meu sa aiba deja acea versiune instalata.
AdBot

Re: Samsung 43KU6072 review, pret (40KU6072 50KU6072 55KU607

By AdBot
Salut! Uite cel mai vandut televizor Samsung

ACUM, la PROMOȚIE!