Avatar utilizator
By dan
TV Philips 40PFS5501/12


#939 Philips 40PFS5501/12 vine să actualizeze seria televizoarelor cu Android. În acest review, găsiți toate detaliile și părerile utilizatorilor. Prețul de start este acceptabil, având în vedere că avem în față un TV SMART mai deosebit, cu Android 5.1 (Lollipop) și diagonala de 102 cm.

Așa cum am văzut în anul precedent (seria PFH5500/88), potențialul unui astfel de televizor este mult peste Tizen (Samsung) și webOS (LG), în special pentru utilizatorii ceva mai avansați. Printre realizările notabile:
- Numărul de aplicații (utilitare și jocuri) sunt indiscutabil mai numeroase decât pe orice alt smart datorită marketului (google play) și posibilității extinderii memoriei de stocare cu ajutorul unui stick USB. Este un mare avantaj.
- Client de torente instalat direct pe televizor și download pe dispozitiv USB,
- Instalarea de aplicații din alte surse (unknown source),

Însă s-au discutat și despre o serie de probleme, ale căror rezolvare sperăm să le anunțăm la seria PFS5500 (PFS55001) și altele de la Philips și Sony:
- Restartul aleatoriu al televizorului. Pur și simplu se făcea un reboot.
- Probleme cu modulul wireless. Nu toți, însă nu este permis să mergem la noroc când este vorba de conexiunea la internet.
- Surprize neplăcute după update-uri de firmware. O caracteristică în lumea smart-urilor. Să nu credeți că Samsung sau LG fac update-uri bug-free.


PHILIPS

40PFS5501/12


TELEVIZOR CU ANDROID





Așadar avem multe de testat, dar începem cu design-ul care ne-a creat o foarte bună impresie!




DESIGNDesign

Părerile sunt subiective, tot ceea ce putem face este să ne spunem punctul de vedere: 40PFS5501/12 are un design deosebit! Poate greșim, dar aduce mult a Sony. Rama subțire, în concordanță cu cele două standuri și aspect metalic datorită culorii de gri metalizat întregesc o prezență de invidiat în sufrageria voastră!
Vă lăsăm să parcurgeți galeria foto, noi revenind cu câteva comentarii:


Ați observat?
- în poza 4, 7, 10 și 11, micul joystick de control care înlocuiește telecomanda? Acesta "face cât 10 butoane". Canal, volum, meniu.
- este asamblat in Polonia în aprilie 2016, compania menționată fiind: TP Vision Europe B.V, Amsterdam / Olanda.
- consumul tipic 46W (88W max.) (poza 17).
- este compatibil cu standard VESA.
- cat de subțire este? (poza 6) Încă nu știm sigur dacă este Direct LED sau Edge LED. Dacă mergem pe ghicite, noi zicem că este Direct LED.
- în poza 8 se vede difuzorul dispus în carcasă.
- poziționarea conectorilor în poza 9.
- suport și ramă pozele 19-25.


UNBOXING UNPACKINGDespachetare

Așa a venit împachetat. Philips 5500 series este de fapt gama.
Termenul de PICTURE PERFORMANCE INDEX, al cărui valoare este 500 pentru 40PFS5500/12 este un cumul de factori pe care îi vom dezbate mai jos când vom CALIBRA imaginea. Desigur, Pixel Plus HD nu este decât o caracteristică ce contribuie la calitatea imaginii.


Ați observat?
- garanția este lipită pe laterala cutiei (în cazul nostru). Ideea este că ar fi bine să acordați atenție acestui document.

Despachetarea propriuzisă:
Toate accesoriile se află în partea de sus al cutiei , aveți puțină grijă când tăiați banda adezivă.
Telecomanda și baterii, cablul de alimentare și cele două suporturi cu șuruburile necesare sunt tot ceea ce primiți.
Manualul de utilizare este aproape fără valoare pentru un televizor cu Android. Poate un quick-start pentru cei care nu au mai avut televizor LCD.

De lăudat faptul că Philips a acordat atenție deosebită protecției ecranlui. În ultima poză se vede placa de polistiren ce a fost în fața panelului.



ACCESORIIAccesorii

Suporturile (cele două standuri) sunt din metal.
Despre telecomandă facem aceeași observație ca și anul trecut: este -într-un fel- inversată, adică tastele numerice se află jos, contrar obiceiului producătorilor de a așeza tastele numerice sus, lândă butonul de power. În schimb, au pus sus tastele multimedia care sunt folosite mai rar.

Ca diferențe notabile față de anul trecut este că au mutat jos tasta de NETFLIX, înlocuind-o cu tastă de acces rapid a listei de canale. Este importantă această modificare pentru că accesul listei din două taste nu era tocmai în regulă.

De altfel, telecomanda este potrivită și nu avem ce reproșa.



ASSEMBLYAsamblare

Montarea standului este simplă și ușoară. Dacă vă întrebați de ce am zice "simplă și ușoară", de ce ar fi "dificil"?, vă spunem că sunt suporturi (în special la Samsung) al căror lăcaș pentru șuruburi nu are filetul format. Standul fiind din plastic, trebuie să aveți ceva îndemânare și chiar forță pentru a înfileta șuruburile. Și dacă nu credeți, vă spunem că am avut și cazuri în care capul șurubul s-a cam stricat până l-am strâns de tot. În astfel de situații este bine să înfiletați șuruburile fără a monta efectiv suportul, pentru a avea o "priză" mai bună, să strângeți corect.
În fine, la acest philips, șuruburile au locul gata făcut și se înfiletează cu mare ușurință.

Tot ce trebuie să faceți, este să potriviți suportul, astfel ca rama TV-ului să culce ca în imaginile de mai jos.





SPECIFICATIONSSpecificatii

Toți conectorii se văd în această fotografie:

... ce nu se vede, este adaptorul WIRELESS inclus.
Pentru conectarea la rețea și internet se poate folosi și portul NETWORK, cu ajutorul unui cablu între televizor și router.
DIGITAL AUDIO OUT este pentru conectarea la un sistem home cinema care are, de asemenea, port audio digital.
Pe lângă mufa clasică de antenă, televizorul are și intrare de satelit, în cazul în care aveți antenă parabolică.
Observați că toate cele 4 porturi HDMI sunt notate cu "ARC". Audio Return Channel este legătura înversă dintre un dispozitiv conectat prin cablu HDMI și televizor. Cu toate că porturile HDMI, sunt din punct de vedere al televizorului INTRĂRI, ARC-ul permite și IEȘIREA AUDIO.
Tot 3 sunt și porturile USB, dintre care cel ALBASTRU este USB 3.0.
Ieșirea de căști cu semnal analog, slot CI+ (Common Interface), SCART, intrare AV / Component și audio sunt alte conexiuni.

Considerăm că Philips 40PFS5501/12 are o conectică completă.


ACCESORIIAccesorii

Încheiem prima parte a prezentării cu telecomanda într-un alt context.







































... @

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5

Avatar utilizator
By dan
#1060
Nu am dat peste functia PIP pentru acest model. Aproape sigur NU are. Am luat optiunile din meniu si tastele de pe telecomanda, chiar si setarile rapide, nicaieri nu am dat 'accidental' peste activare PIP. De altfel , Philips a 'marcat' LIPSA setarilor de auto-power-on dupa timer. Nu-l poti programa ca si 'ceas desteptator', cautau colegii de forum disperati aplicatie in android pentru asa ceva.

Celalalt Sony este cu android?

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By catalinrcd
#1062
Da, Sony 50W756C este cu android 5.1 De altfel se specifica clar pe siteul de la philips ca are procesor dual core. De care si la ce putere, nu arata .
Din specificatiile lui Sony imi vine sa cred ca este vorba despre 1 singur nucleu la proc. Cei de la Philips spunt ca ai fluiditate si putere mai mare din cauza acelui dual core.
De altfel Sony are 800Hz iar acest Philips are 500Hz. Nu bag la socoteala prea mult asta, in schimb fata de modelul Philips care este mai nou, la cel Sony exista ceva review-uri pe net ,iar din cate am vazut imaginea este mult mai buna. Foloseste tehnologia Edge Backlight .

2 lucruri ma impiedica sa nu cumpar in clipa asta tv-ul Sony 50W756C.
1. Acest filips are dual core...nu stiu,si nu am gasit pe nimeni care sa-mi explice daca chiar face diferenta
2. ceea ce DOAR tu de pe tot internetul ai mentionat "Instalarea de aplicații din alte surse (unknown source)"
Deci pot pune orice app de android de pe stick si sa-l instalez in cei 8 gb pe care ii are...app care poate fi luat de pe un torrent.. Sony are posibilitatea de as mari storageul cu un stick sau hdd extern. dar nu stiu daca poti instala . Daca as sti ca si pe Sony pot instala orice app de pe storage extern, l-as lua imediat...renuntand la dual core.

Reviewul tau este cel mai detaliat de pe tot netul. Foarte fain! Tine-o tot asa

By catalinrcd
#1064
Revin insistent,dar amabil , cu mai multe detalii / intrebari
Dupa ce am citit niste pareri de pe emag privitor la tvul Sony 50w756c, oamenii spun ca . Nu se poate monta pe perete, iar tvul nu suporta formatul NTFS
Imi poti spunde daca Philipsul suporta format ntfs ? Multumesc
By Sitz
#1066
@catalinrcd
Sunt detinator de doua tv diferite cu Android: Philips 32PFH5500 si Sony 50w756C. Cei drept Sony il am doar de o saptamana si nu am apucat sa il testez prea mult. Cateva obs. care te-ar putea ajuta sa iei o decizie:
- Pro Sony: imagine net superioara
- Pro Philips: instaleaza (muta) aplicatii pe memorie externa si cel mai important INSTALEAZA DIN SURSE NECUNOSCUTE!!! Sony NU.
- Sony vede un stick extern formatat Exfat, Philipd il formateaza el intr-un format numai de el stiut astfel: jumatate pentru instalarea de aplicatii si jumatate pentru inregistrarea de emisiuni TV.
- Sony vine cu un sistem propriu de instalare pe perete. Are doua suruburi speciale. Eu nu le-am folosit ca l-am pus pe stand.
- Din cate stiu eu Sony are un procesor quad core si Philips dual core.
- Cel mai recent firmware de Philips cu ceva probleme (vezi recenzii), in schimb la Sony mult mai stabil si mai fluid.
Mai multe dupa ce ma mai joc cu Sony-ul. Oricum un TV cu Android este o alegere f. buna!
Succes!!!

Ultima oară modificat de Sitz pe 07 Sep 2016, 20:14, modificat 1 dată în total.
By catalinrcd
#1068
Multumesc mult. Mai lamurit enorm in legatura cu aplicatiile de pe sursa necunoscuta! Am intrebat la Altex si Flanco....vanzatorii nu au habar, sau imi recomanda eronat.
In legautra cu ce ai zis tu ----- "Philipd il formateaza el intr-un format numai de el stiut astfel: jumatate pentru instalarea de aplicatii si jumatate pentru inregistrarea de emisiuni TV"
Sa inteleg ca nu suporta NTFS ? Samsungul eu mai vechi de acasa, suporta ntfs fara problema. Din cate am citit Sony a avut problema prin 2011 dar dupa un firmware uddate acum nu mai are probleme. Ceva ma face si pe mine sa cred ca Sony e mult mai stabil la capitolul firmware / soft.
Pe emag oamenii se plang ca modelul Philips PH est foarte incet , restarturi dese, si tot felul de buguri, freeze de cate 20 de secunde care se intampla des si tot asa. Am citit astfel de reviewuri si pe Amazon. Faza e ca , il cumperi si ai 3 zile timp in care sa il returnezi ? Sau 30...(tre sa ma interesez) . E greu sa testezi un tv rapid si sa-ti dai seama de potentialul lui in 2-3 zile.

Exista si multe voci pe net,care recomanda un tv simplu (non-smart) cu mediaplayer (Minix Neo U1). Sincer...oricat de performante sunt aceste playere....nu ma prea incanta. iar stau cu 2 telecomenzi,iar mai bag inca ceva in priza...alte cabluri etc...nu-mi prea place ideea. Tu ce parere ai ?

Faptul ca Sony nu accepta app-uri din sursa necunoscuta e cam un mare minus ptr mine. In schimb Sony are Picture in Picture....Imi poti spune mai exact daca chiar are 2 tunnere diferite ? Chiar fucntioneaza acesta functie ?
By Sitz
#1071
Nu cred ca Philips stie NTFS. Am bagat in el un stick nou nout 128GB si de cum l-a "vazut" mi-a cerut formatare. Ulterior am vazut cu un file explorer ca partita destinata instalarii/mutarii de aplicatii are capacitatra de 64GB. Banuiesc ca ceilalti 64GB sunt utilizati pentru inregistrare. Cand am scos stick-ul din tv si l-am bagat intr-un laptop cu W10 mi-a cerut automat formatare, altfel nu-l vedea.
Acelasi stick l-am formatat exFat si l-am pus pe Sony cu niste filme si a mers fara probleme si cred ca s-ar descurca cu el si NTFS.
Sony nu are doua tunere. Poti face PIP cu doua surse video diferite. Eu spre ex. pentru TV, pe un Samsung vechi fac PIP cu un decodor HD de la Digi (HDMI + semnal cablu).
Din punctul meu de vedere daca Sony rezolva printr-un update de software instalarea din surse necunoscute si mutarea pe memorie externa, atunci devine un tv fara cusur.

AdBot

Re: Philips 40PFS5501/12 32PFS5501/12 49PFS5501/12 REVIEW &

By AdBot
Salut! Uite cel mai vandut televizor Samsung

     ACUM, la PROMOȚIE!