Aveti intrebari care nu se incadreaza in forumurile de mai sus?
By ioantomulesei
#575
Salut! As dori un sfat in privinta alegii unuia dintre urmatoarele modele
– Philips 40PFH6550/88
LG 42LF652V
Samsung UE40H6400
Samsungul ramane Samsung, are procesor Quad Core, telecomanda smart inclusa in pachet, modulul de fotbal care inregistreaza automat momentele importante ale meciurilor si tehnolgia Anynet +.
LG-ul are diagonala mai mare, ochelari pentru 3D mai accesibili ca si pret, tuner DVB-S, tehnologia WiDi si Miracast. In schimb, procesorul este DualCore si nu beneficiaza de telecomanda smart.
Philips-ul are ca sistem de operare Android, tehnologia Ambilight, telecomanda Qwerty.

Multumesc si astept o parere!

Avatar utilizator
By dan
#577
Salut

- 40H6400 este model din 2014 , telecomanda smart - control precis , foarte utila. Cunosc pe cineva care se plange ca nu-i merge youtube pe acest model. Smart mediocru.
- LG-ul are imagine dungata pe orizontala in 3D , dar multi nu observa asta. DVB-S util doar daca folosesti antena parabolica. WiDi la fel - daca ai laptop cu placa video WiDi. Dual Core sau Quad Core , nu este diferenta.
- Despre Philips cu Android ai citit ce probleme sunt.

Dintre modelele enumerate de tine eu as alege Philips , constient fiind de anumite probleme de boot , wireless. Are potential.

In acest moment eu prefer: LG LF580V sau Samsung J5200.

Nu stiu daca iei in considerare si alte modele.

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By Remus
#800
Salut! As dori un sfat

Vreau sa achizitionez un televizor non smart (nu ii vad rostul pt ce il vreau eu). Ce imi recomandati?
Ma intereseaza foarte mult calitatea imaginii si rata de refresh (din ce am inteles sony are fi "the best"). Ma uit f mult la Sport (fotbal) si pe langa asta vreau sa mai imi cumpar si un xbox one. Ca si diagonala prefer 40".

Multumesc
Avatar utilizator
By dan
#809
Da , sony are o imagine peste concurenta. Din cate imi dau seama , ofertele televizoarelor cu rata mare de refresh aduce cu sine si smartul si pretul mare. Deci ceva non smart si cu specificatii de top pt imagine cred ca tot de la sony. Lg si Samsung au calitate buna a imaginii pentru full hd si accesibile ca pret dar tu cauti altceva , acele imagini care in show room impresioneaza. Dar si Sony a dotat cu android televizoarele lor de top.
Ar trebui sa te interesezi de Sony 40R550C .

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By razvanstanica
#1286
Salut

Sunt in cautarea unui smart TV care trebuie sa indeplineasca urmatoarele criterii:
- diagonala 55inch (139cm);
- pret --> maxim 4500 ron;
- brand: intind spre SONY (mai am un HD Ready :) de prin 2010, merge f bine si in prezent;
- nu sunt un utilizator infocat, in afara de posturi tv, aplicatii de youtube, hbo go si poate playstation; nu stiu daca se merita sa achizitionez un tv cu 100hz (120hz am mai vazut - reali) sau sa raman la standardul de 60hz.
- ca si modele pe care le urmaresc in acest moment sunt ambele de la sony; unul pe 60hz -Sony BRAVIA KD-55XD7005B cu un pret de aprox 3500 ron si unul pe 100hz - Sony BRAVIA KD-55SD8505 cu un pret de 5000 ron.

As fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda ce model sa achizitionez dat fiind criteriile de mai sus si de asemenea daca consideratii ca si alte brand-uri merita luate in calcul (nu doar SONY).

Multumesc
By carlin
#1372
Salut !

Am studiat puțin forumul și din ce văd aici există review-uri complete pentru cel puțin două TV-uri din cele 3 dintre care nu reușesc să mă decid.
Voi posta această întrebare la mai multe thread-uri care mi se par relevante, pentru o reușită mai bună la a primi răspuns, am văzut că nu este activitate recentă pe ele, a nu se considera spam, mulțumesc !
Eu vreau să cumpăr unul din cele 3 modele care sunt toate din 2017, la diagonală nu m-am decis încă:
1) Sony KD XE7077
2) Samsung MU6202 Curved
3) LG UJ701V

Ca să se înțeleagă ce caut eu, să se țină cont de următoarea mențiune: vreau să aleg dintre acestea 3 TV-ul care e cea mai bună combinație între imagine cursivă, versiune HDR compatibilă cu PS4 PRO și mediaplayer de calitate.

1) Deja știu că Sony-ul are imagine bună, foarte cursivă, are motion flow 400, pe parte de compatibilitate HDR cu PS4 probabil e cel mai potrivit, iar media player-ul e bunicel, merg bine pe el toate tipurile de filme pe care le-am încercat. Are un minus, filmele BluRay REMUX (4K sau Full HD) se văd doar la rezoluția lor nativă, având celebrele benzi negre sus și jos, nici măcar un video 1920x1080 (episodu BluRay dintr-un serial TV) care nu are benzi negre deloc, doar imagine (testat cu orice player video în 1080p pe PC) nu se vede full screen, îl redă cu două benzi negre subțiri din default parcă.
2) Samsung-ul are imagine bună, destul de cursivă, parcă nu stă la fel de bine ca Sony la capitolul acesta, pe parte de gaming HDR știu că e puțin problematic, dar se rezolvă din setări, ca media player și setări de imagine stă bine, se poate pune full screen orice format din setările de imagine ale TV-ului, nu și din player. Episodul din serialul TV 1920x1080 se vede full standard pe acest TV. Are și un minus, un film care mergea ok pe Sony Samsung-ul nu a reușit să îl redea corect, apăreau intermitențe, pixel flash-uri, părea că e nuked.
3) LG UJ701v nu am reușit încă să testez (o voi face cât de curând), dar mă aștept ca imagine să fie la același nivel cu celelalte două, are HDR10 și e cel recomandat pentru gaming pe PS4, iar pe parte de mediaplayer îl rog pe autorul review-ului care e și posesorul unui asemenea TV să mă lămureasă dacă există posibilitatea ca filme BluRay 4k sau full HD de rezoluții 3840x2160 (remux), 3840x1600 (rip) 1920x1080 (remux) sau 1920x800 (rip) să fie făcute full screen fără benzi negre ori din setările player-ului, ori din setările de imagine ale TV-ului, fără să se piardă din dimensiunea imaginii cum e modul 360 de exemplu sau când se dă zoom.

Sper că nu v-am plictisit, mulțumesc mult !
AdBot

Ce TV ați alege în locul meu ?

By AdBot
Salut! Uite cel mai vandut televizor Samsung

     ACUM, la PROMOȚIE!