By Andrei
#1337
dan scrie:43UH7507 era mai slim, finisaj ceva mai bun. 49UJ701V are impresionat si prin diagonala mai mare. Ca performante, sunt similare.


Pentru ambele modele ma intereseaza cel de 43 inch...modelul din 2017 am inteles ca se reseteaza cam des.
In plus, uh7507 este cu diplay de tip Edge Led... care am vazut ca este specific gamei de tv ma scumpe. Intre Direct Led si Edge Led care este mai performant? Cam asta este singura diferenta intre cele 2 modele

Va multumesc

By Andrei
#1338
dan scrie:43UH7507 era mai slim, finisaj ceva mai bun. 49UJ701V are impresionat si prin diagonala mai mare. Ca performante, sunt similare.


In discutie sunt dimensiunile de 43 inch pt ambele modele.
Din cate am obaervat diferenta este la displya...cel din 2017- UH7508 are diaplay de tip Edge Led iar cel din 2017-UJ701 are de tip Direct Led.
Care este mai performant ca si display? Am vazit ca modelele mai scumpe au de tip Edge Led :)
Avatar utilizator
By dan
#1348
intr-o vreme, cele edge led erau criticate pentru bleeding. Apoi direct led a aparut ca o "solutie miraculoasa" dar din nou, sunt cazuri de clouding. LG-urile oricum au cele mei performante paneluri, alaturi de samsung. Culori mai bine definite si contrast, black level nu gasesti la alti producatori.

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By T3roristul
#1355
Salut.

Sunt nou pe forum , doresc să achizitionez un TV LG 43UJ701V , dacă se poate câteva păreri despre el.

Mulțumesc.
By Pinguinul
#1363
Salut! Pentru cei care au deja un 701v, s-a rezolvat cumva prin update-uri acea problema de ocupare rapida a memoriei în vizionarea pe YouTube de videoclipuri 4k care da restart browserului? În rest ce am mai citit și pe site-uri externe sunt numai lucruri bune. Mulțumesc!
By carlin
#1368
Salut !

Am studiat puțin forumul și din ce văd aici există review-uri complete pentru cel puțin două TV-uri din cele 3 dintre care nu reușesc să mă decid.
Voi posta această întrebare la mai multe thread-uri care mi se par relevante, pentru o reușită mai bună la a primi răspuns, am văzut că nu este activitate recentă pe ele, a nu se considera spam, mulțumesc !
Eu vreau să cumpăr unul din cele 3 modele care sunt toate din 2017, la diagonală nu m-am decis încă:
1) Sony KD XE7077
2) Samsung MU6202 Curved
3) LG UJ701V

Ca să se înțeleagă ce caut eu, să se țină cont de următoarea mențiune: vreau să aleg dintre acestea 3 TV-ul care e cea mai bună combinație între imagine cursivă, versiune HDR compatibilă cu PS4 PRO și mediaplayer de calitate.

1) Deja știu că Sony-ul are imagine bună, foarte cursivă, are motion flow 400, pe parte de compatibilitate HDR cu PS4 probabil e cel mai potrivit, iar media player-ul e bunicel, merg bine pe el toate tipurile de filme pe care le-am încercat. Are un minus, filmele BluRay REMUX (4K sau Full HD) se văd doar la rezoluția lor nativă, având celebrele benzi negre sus și jos, nici măcar un video 1920x1080 (episodu BluRay dintr-un serial TV) care nu are benzi negre deloc, doar imagine (testat cu orice player video în 1080p pe PC) nu se vede full screen, îl redă cu două benzi negre subțiri din default parcă.
2) Samsung-ul are imagine bună, destul de cursivă, parcă nu stă la fel de bine ca Sony la capitolul acesta, pe parte de gaming HDR știu că e puțin problematic, dar se rezolvă din setări, ca media player și setări de imagine stă bine, se poate pune full screen orice format din setările de imagine ale TV-ului, nu și din player. Episodul din serialul TV 1920x1080 se vede full standard pe acest TV. Are și un minus, un film care mergea ok pe Sony Samsung-ul nu a reușit să îl redea corect, apăreau intermitențe, pixel flash-uri, părea că e nuked.
3) LG UJ701v nu am reușit încă să testez (o voi face cât de curând), dar mă aștept ca imagine să fie la același nivel cu celelalte două, are HDR10 și e cel recomandat pentru gaming pe PS4, iar pe parte de mediaplayer îl rog pe autorul review-ului care e și posesorul unui asemenea TV să mă lămureasă dacă există posibilitatea ca filme BluRay 4k sau full HD de rezoluții 3840x2160 (remux), 3840x1600 (rip) 1920x1080 (remux) sau 1920x800 (rip) să fie făcute full screen fără benzi negre ori din setările player-ului, ori din setările de imagine ale TV-ului, fără să se piardă din dimensiunea imaginii cum e modul 360 de exemplu sau când se dă zoom.

Sper că nu v-am plictisit, mulțumesc mult !
By cristi
#1383
Domnule Dan in postul cu nr #1314 ati spus ca televizorul acesta se apropie ca imagine de un oled.Stiti ca este un IPS si doar un VA poate spera sa se bata cu un oled si nici acela.Va dau un exemplu ,Sony 55XE9005 rivalizeaza cu un oled intr-o camera iluminata dar pierde intr-o camera intunecata.
Apreciez oamenii care vor sa ajute altii oameni in luarea unor decizii dar de ce nu ajutati userii de pe acest site cu sfaturi tehnice in loc de expresii de genul ”se vede ca un oled” etc.
Am citit la un user ca daca nu are 10 biti nu este 4K real ,sau ca doreste direct led(nu este un lucru rau) desi sunt multe edge led mai bune ca direct led si va dau un exemplu.Samsung seria 6 55MU6102 (Direct led ) vs Sony 55XE8577( Edge Led) .Sony-ul din urma il spulbera la orice,imagine nivel de negru,uniformitate,motion etc.
Alta remarca ptr userul de mai sus,nu conteaza motion flow-ul daca e 400,800,123475858 ci conteaza refresh rate-ul nativ al tv-ului care este ori 60 ori 120hz.Restul e marketing
Multumesc,nu a fost un post cu rea intentie,si eu la randul meu sunt in cautarea unui tv dar sunt mai pretentios si cand accesez un site cu review-uri de televizoare caut sa ma informez si nu invers.
By al3xxxinho
#1400
L-am vazut astazi expus in Media Galaxy si mi a facut o impresie foarte buna. Calitatea este stelara pe langa Samsung MU6102K, ca idee LG ul are 90% din capacul din spate si rama din fata fabricate din metal. Samsungul pe spate avea un plastic de lighean.
Plus ca imaginea e mult mai buna pe LG, cu Samsungul am avut probleme, pe unul din ele se vedea o tenta rosiatica, pe celalalt o tenta albastra pe portiunile intunecate ale imaginii.
AdBot

Re: REVIEW TV LG 43UJ701V 55UJ701V 65UJ701V. Pareri, pret

By AdBot
Salut! Uite cel mai vandut televizor Samsung

     ACUM, la PROMOȚIE!