Avatar utilizator
By dan
TV Samsung 32K5502


#1210 Samsung 32K5502, un televizor cu rezultate excelente în testele noastre! Acest review atinge toate aspectele esențiale: calitate și calibrare imagine, prezentări video pentru mediaplayer și browser web, test input lag pentru gameri și altele. 40K5502, 49K5502 și 55K5502 completează gama K5502.
Prețul, calitatea și marca a făcut ca 32K5502 să fie unul dintre cele mai vândute televizoare. Să vedem de ce!

După ce am testat modele cu diagonale de 55" (Sony), 65" (Philips), un 32K5500 arată micuț. Foarte micuț. Dar foarte potrivit pentru a fi suspendat (vezi acest suport potrivit) într-un colț de cameră pentru copii, sau un dormitor.
Samsung 32K5502 REVIEW



UNBOXING UNPACKINGHands-on

Un clip cu prezentarea generală:



ACCESORIIAccesorii

Samsung 32K5502 Accessories



Telecomanda:
Telecomanda este simplă. Banală, fără gesturi ca LG Magic Remote, fără alte funcții. Samsung oferă Smart View pentru telefoanele Android care completează perfect! Pe lângă funcțiile obișnuite de a schimba programul, volumul, setările, avem zonă de touchpad și tastatura de pe telefon atunci când folosim browserul web. (vezi galeria foto de mai jos)
Samsung 32K5502 Remote Control


Atașăm aici galeria foto cu aplicația Smart View, pe care am testat-o cu ocazia prezentării televizorului 49KS7502:



TV IMAGE CALIBRATION SETTINGS ADJUSTCalibrare setari imagine

32K5502 a fost ușor de calibrat, având la dispoziție toate setările avansate de imagine. Modificările pe care le-am făcut le puteți afla de aici, iar rezultatul este unul excelent.
Deviațiile sunt minime și întrucâtva constante. Toate culorile de referință au fost atinse iar plaja de culori este completă.
Samsung 32K5502 Color Graph Saturation


Dovadă stă și color checkerul pe care se observă un singur punct deviat anormal de mult.
Samsung 40K5502 Image Settings Calibration Color Checker


Cele două grafice combinate.
Samsung 49K5502 Calibrare imagine culori


Test Dirty Screen Effect / Vertical Banding:
Samsung 32K5502 40K5502 Vertical Banding Dirty Screen Effect


Și un videoclip cu testare DSE, VB dar și motion blur. Observați dâra de culoare după figurile geometrice. Un rezultat bun!


Nu sunt probleme de vertical banding.


Test clouding:
Samsung 32K5502 Clouding

Fără probleme de clouding!

În concluzie, Samsung 32K5502 afișează o imagine excelentă, culori precise, naturale iar panelul este lipsit de efecte nedorite precum dirty screen effect (efect de ecran murdar) sau clouding (pete luminoase pe fond întunecat)

Pentru a obține aceleași rezultate, puteți încerca aceste setari.


WEB BROWSERNavigator web



Începem cu setările:
- Poziția PIP-ului se poate seta în oricare dintre colțurile ecranului.
- Meniul, dacă nu este folosit o vreme, se ascunde automat. Se poate reactiva dacă mutați cursorul de mouse pe marginea de sus al ecranului.
- Blocarea reclamelor, navigare privată, dezactivare Javascript, blocare pagini sau permisiunea de a naviga doar pe anumite pagini. Totul este posibil.
- TizenBrowser 1.1.0.0610.
- 32K5502 nu este 4K deci nu putem rula clipuri ultra hd, pe youtube. De altfel, rezoluția maxim selectabilă este 1080p. Suntem convinși că performanța browserului acestei serii, K5500 / K5502 ar fi suficientă și pentru clipuri 4K. Limitarea vine de la panel.
- Browserul web de la televizoarele Samsung gama 2016 (K) este cel mai performant pe care l-am testat la televizoarele smart.
- Clipul youtube este întrerupt atunci când deschidem o altă fereastră al browserului și se reia când selectăm din nou youtube.
- Sunetul este preluat direct din televizor. Deci fundalul audio nu este prelucrat. Astfel puteți evalua pauzele la schimbări de clipuri.


MEDIAPLAYERPlayer multimedia



- După cum era de așteptat, fișiere mkv cu rezoluție mai mare de 1080p nu sunt redate. Primul test este unul cu rezoluție 2160p, deci mesaj de eroare. Nici diagonalele mai mari (40K5502, 49K5502, 55K5502 nu suportă)
- Un film 1080p este redat cu ușurință de pe un stick USB 3.0.
- Interfața prietenoasă, cu siguranță apreciată de utilizatori.
- Subtitrarea este corect afișată fără 'hieroglife' în loc de ș, ț, ă, â ca la alte mărci de televizoare.
- Tot aici veți găsi și înregistrările făcute cu televizorul.


MENUMeniu

Setările din meniu:





PRO ARGUMENTSPareri pozitive

- Tizen mișă excelent pe K5502.
- Navigator web rapid.
- Player multimedia.
- Imagine excelentă.
- Preț avantajos!


CONTRA ARGUMENTSPareri negative

- Plastic de calitate dar sensibil.




CONCLUZIIConcluzii

Gama K5502 de la Samsung este o alegere ideală. În această categorie de preț nu are concurență! @

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5

Avatar utilizator
By dan
#1233
Cu imaginea setata in Game Mode, este foarte performant si potrivit pentru console. Input lag de: 16,0 (sus); 17,3 (mijloc); 24,7 (jos) milisecunde.

Fara Game Mode are urmatoarele valori: 57,6 (sus); 59,3 (mijloc); 61,9 (jos), scanul fiind de sus in jos. 61,9 este cam mult pentru gaming de reactie.

Deci activati Game Mode si va fi perfect.

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By frosty
#1236
Setarile de imagine care le-ati facut sunt bune si pentru 40k5502?
Modelul de 101 cm (40k5502) care l-am achizitionat are clouding sau bleeding in partea de jos unde este suportul si in colt stanga. sunt putin dezamagit si nu stiu daca sa merg sa il schimb, sa nu primesc altul cu probleme mai mari. sfaturi ceva?
Avatar utilizator
By dan
#1250
frosty, calibrarea ar trebui facuta pentru fiecare tv in parte dar cum setarile de fabrica sunt exagerat de favorizante pentru a da bine pe raft, expus (culori stridente, contrast mare etc) as zice ca setarile sunt valabile.
Despre clouding - toate marcile au o doza de loterie in ceea ce priveste calitatea backlightului. Poti avea noroc la mai bine...

cipi82, K5502 nu este ultra HD. Diferenta de la full hd la 4k este foarte mare. Calitatea 4K este extraordinara. Dar, asa cum observi, si diferenta de diagonala conteaza. 49 vs 43, desigur as alege 49. In final, eu as alege 43ku6072 pentru rezolutia ultra hd.

Recomand: TV Philips 32PFH5500 Minitastatura smart TV A+ KTE5
By antonio1
#1263
Salut,

am si eu o intrebare a carui raspuns nu-l gasesc niciunde pe internet nici chiar acasa la samsung. Care este diferenta intre 32K5502 si 32K5500 ca si implementare tehnologica caci la pret se pare ca este de aproape 200 de lei?
De ce modelul mai vechi 32J5500 ramane chiar mai scump decat modelul nou 32k5500?
Daca am spart panel-ul doar display-ul de la un 32J5500 cam cat ar costa cumpararea unuia nou, si de unde?

Multumesc,
AdBot

Re: Samsung 32K5502 review, pret (40K5502 49K5502 55K5502)

By AdBot
Salut! Uite cel mai vandut televizor Samsung

     ACUM, la PROMOȚIE!